Ayak Kokusu Kremi Foot Care Sipariş, Bilgi ve Satış Ürün Görseli

Ayak Kokusu Kremi Foot Care Sipariş, Bilgi ve Satış

Ayak Kokusu Nasıl Önlenir?

Ayak kokusunun en büyük nedeni terdir öncelikle giydiğimiz ayakkabılara dikkat etmeliyiz giydiğiniz ayakkabıların ve ayağınızın kokmaması için gerekli havayı alıp alamayacağını gözlemlemelisiniz çünkü ayak kokusunun en büyük nedenlerinden birisi ter’dir ayak ayakkabının içinde gerekli havayı alamayınca ayağınızda ter oluşuyor ve eğer ayağınızdaki çorapta ter tutuyorsa ayağınızın kokmasına sebeb oluyor ayağımızın kokmaması için öncelikle giydiğimiz çorapların ter tutup tutmadığını gözlemlemeliyiz ve çorap seçimini doğru yapmalıyız günlük yaşantınızdan sonra günün sonunda evinize gittiğinizde mutlaka ayaklarınızı düzenli bir şekilde yıkayınız ve ayakkabılarınızı hava alabileceği bir yere bırakınız

AYAĞIMIZIN KOKMASINA SEBEP OLAN OLAYLAR

Öncelikle ayağınızın kokmasına sebep olan en büyük sıkıntı ayaklarınızın terlemesidir ayakkabı seçiminde ayaklarınızın alması gereken havayı almayan ayakkabı seçerseniz eğer ayak kokusu sizin için büyük bir sıkıntı olabilir ve bir diğer sıkıntı ise çorap seçimidir ayağınız terlediğinde eğer çorabınız teri çekiyor ise birde ayakkabının içinde gerekli havayı alamadığında ayak kokusu sizin için kaçınılmaz bir hale gelir

 

Ayak Kokusu Kremi Foot Care Sipariş, Bilgi ve Satış

Mantar enfeksiyonları çoğu doğal dünyada yaygındır. İnsanlarda mantar enfeksiyonları, istilacı bir mantar vücudun bir alanını ele geçirdiğinde ve bağışıklık sisteminin üstesinden gelmek için çok fazla olduğu zaman ortaya çıkar.

Mantarlar havada, topraklarda, suda ve bitkilerde yaşayabilir. Ayrıca insan vücudunda doğal olarak yaşayan bazı mantarlar da vardır.

Birçok mikrop gibi, yararlı mantarlar ve zararlı mantarlar da vardır. Zararlı mantarlar vücuda girdiklerinde, öldürmek zor olabilirler çünkü çevrede hayatta kalabilirler ve kişiyi iyileştirmeye çalışan kişiyi tekrar enfekte edebilirler.

Kimin riski var?

Mantar enfeksiyonları insanlarda sık görülür ve hızlı ve doğru bir şekilde tedavi edilirse genellikle ciddi değildir.

Zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip olan herkes mantar enfeksiyonuna yakalanma olasılığının yanı sıra antibiyotik kullanan herkesi de daha muhtemel hale getirebilir .

Kanser tedavisi ve diyabet de bir kişinin fungal enfeksiyonlara daha yatkın olmasına neden olabilir.

Atlet ayağı

Tinea pedis veya atlet ayağı ayağı etkileyen yaygın mantar enfeksiyonudur.

Ayak mantar spor ve atletlerle sıklıkla ilişkilendirilir; çünkü mantar, çorap ve ayakkabı, spor malzemeleri ve soyunma odaları gibi sıcak, nemli ortamlarda mükemmel bir şekilde yetişir.

Gerçekte, herhangi biri sporcunun ayağından etkilenebilir. En sıcak iklimlerde ve yaz aylarında hızlı bir şekilde çoğalabilir.

Belirtiler

Atlet ayağının belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Klasik semptomlar şunları içerir:

 • etkilenen bölgede kızarıklık veya kabarcıklar
 • enfekte cilt yumuşak olabilir veya katmanlar parçalanmaya başlayabilir
 • cildi soymak veya çatlamak
 • cilt ölçeklenebilir ve soyulabilir
 • enfekte bölgede kaşıntı, ısırma veya yanma hissi

Teşhis, tedavi ve önleme

Sporcunun ayağı bütün kaşıntılı ayak değildir. Doktorlar genelde enfeksiyonu bir kişinin kireç kütüğünü sıyırarak ve herhangi bir mantarın kanıtı olarak mikroskopta inceleyerek teşhis eder.

Atlet ayağına neden olabilecek birkaç farklı mantar var. Enfeksiyon, cildi enfekte eden özel mantarlara bağlı olarak farklı davranabilir.

Atlet ayağı genellikle topikal antifungal merhemlerle tedavi edilir. Ciddi enfeksiyonlar ilave oral ilaçlar da gerektirebilir. Mantar öldürmeye yardımcı olması için ayakların da bakıma alınması ve kuru tutulması gerekecektir.

Önleme yöntemleri, ayakların bol havasının nefes almasını ve onları temiz ve kuru tutmasını içerir. Toplu duş veya soyunma odasında sandaletler giymek iyi bir fikirdir.

Jock kaşıntısı

Tinea cruris, genelde jock kaşıntısı olarak da bilinir, diğer bir fungal cilt enfeksiyonudur.

Bu mantarlar sıcak ve nemli ortamları sever ve kasık, kalçalar ve iç uyluk gibi nemli bölgelerde gelişirler. Jock kaşıntısı yaz aylarında veya dünyanın sıcak, nemli bölgelerinde daha yaygın olabilir.

Jock kaşıntısı hafif bulaşıcıdır ve çoğunlukla bulaşmış bir kişiyle veya mantar taşıyan bir nesneyle doğrudan temas yoluyla yayılır.

Belirtiler

Jock kaşıntı vücudu üzerinde genellikle dairesel bir şekle sahip olan kaşıntılı, kızarık bir döküntü olarak görünüyor. Semptomlar şunları içerir:

 • kasık, kalça veya uyluklarda kızarıklık
 • enfekte bölgede sürtünme, tahriş, kaşınma veya yanma
 • dairesel bir şekil ve yükseltilmiş kenarlı kırmızı döküntü
 • enfekte bölgede cildin çatlaması, dökülmesi veya kuru soyulması

Teşhis, tedavi ve önleme

Jock kaşıntısı çok özel bir görünüme sahiptir ve genellikle görünüşüne dayanarak tanımlanabilir. Doktorlar belirsiz ise, teşhislerini incelemek ve doğrulamak için bir cilt örneği alabilirler.

Tedavide kaşıntı tedavi genellikle topikal antifungal merhemler ve uygun hijyen içerir. Çoğu jock kaşıntısı tezgah üstü ilaçlarla iyileştirilir, ancak bazıları reçeteli ilaçlar gerektirir. Etkilenen bölgeyi temizlemek ve kuru tutmak mantarın öldürülmesine yardımcı olabilir.

Jock kaşıntısı, gevşek şekilde tutturulmuş doğal elyaflar giyerek ve enfeksiyonu olan diğer kişilerle temastan kaçınarak önlenebilir. Havlu ve spor ekipmanları gibi ortak öğelerden kaçınmak da yardımcı olabilir.

 

Ayak Kokusu Kremi Foot Care Sipariş, Bilgi ve Satış

Teşhis

Bir doktor bir kişinin tıbbı geçmişine bakar ve çivilerini inceler. Kalın ayak tırnaklarının altta yatan bir durumdan kaynaklanması durumunda, doktor yeni semptomun giderilmesine yardımcı olmak için daha ileri tedavileri reçete edebilir.

Fungal enfeksiyonları olan kişiler için, doktor çivi altına sürünebilir veya mantar gelişimi için bir kesme işlemi yapabilir. Hızlı bir şekilde kısaltmak için mantar enfeksiyonunun erken teşhisi önemlidir.

Tedavi

Kalın çivilerin nedeni, tedavinin hangi faktörde kullanıldığını belirleyici faktör olacaktır.

Yaşlanmanın bir kişinin ayak tırnaklarının kıvrılmasına neden olduğu durumlarda, muamele muhtemelen pürüzlü yüzeyleri yumuşatmak için parlatmak kadar basit olacaktır.

Sedef hastalığı vakalarında, doktor muhtemelen ortaya çıkan kalınlaştırılmış tırnak için ilave ilaçlarla parlama tedavisinde bulunmaya çalışacaktır.

Mantar enfeksiyonları erken dönemde tedavi edilir ve çivi büyüdükçe birkaç aylık tedavi gerekebilir. Fungal enfeksiyonlar için ortak bazı tedaviler şunları içerir:

 • reçeteli kremler veya merhemler
 • oral ilaçlar
 • Tırnak yatağını alttan tedavi etmek için çiviyi çıkarmak
 • lazer terapisi

Sedef hastalığından etkilenen çiviler, çivilerin iyileşmesine yardımcı olmak için topikal steroidler veya enjeksiyonlar içeren özel tedaviler gerektirebilir.

Görünüm

Tedavi edilmediğinde, kalın tırnakların zaman içinde kötüleşmesi muhtemeldir. Bazı durumlarda, kalınlaşma nedeni yaşlanma gibi iyi huylu olabilir. Diğer vakalarda, altta yatan enfeksiyonu gidermek için tedavi uygulanır. Bu mantar enfeksiyonlarında özellikle geçerlidir.

Bir kişi tırnak kalınlaşması veya renk değişikliği fark ettiğinde tıbbi tavsiye ve tedavi almak önemlidir.

Ne zaman doktora gitmeliyim?

Altta yatan koşullar çoğunlukla kalın çivilere neden olduğundan, bir kişi tırnaklarını veya ayak tırnaklarını koyulaştıran veya renk değiştiren bir şey fark ederse doktora danışmalıdır. Diyabet veya sedef hastalığı gibi altta yatan bir duruma sahip bir kişi zaten tedaviye başlamış olabilir.

Sarı, kalınlaşmış tırnakları kendileri için bir neden bilmeden tecrübe edenler, sadece mantar enfeksiyonundan ve daha ciddi hiçbir şey olduğundan emin olmak için doktorlarıyla konuşmalıdır.

Komplikasyonlar

Kalın tırnak sıklıkla başka bir enfeksiyon veya bozukluğun semptomudur.

Kalın çivilerin daha fazla komplikasyona neden olma ihtimali düşük olsa da, tedavi edilmezse kötüleşmeye devam edecek, ağrıya neden olacak ve ayakkabı giymekten rahatsızlık verebileceklerdir.

Bununla birlikte, kalın çivilere neden olan önceden var olan koşullardan kaynaklanan komplikasyonların olması muhtemel. Örneğin, kalın çiviler, altta yatan şeker hastalığı olan bir kişi tarafından ek bir komplikasyon olabilir.

Ayak Kokusu Kremi Foot Care Sipariş, Bilgi ve Satış

Kalın tırnakları olması tırnakları değil ayak tırnaklarını da etkileyen çirkin bir durumdur. Kalın ayak tırnakları, tedavi edilmezse kötüleşebilir ve ağrıya neden olabilir.

Kalın tırnakların pek çok potansiyel nedeni vardır. Bunlar biliniyorsa, bir kişi kalın çivilerin oluşmasını önleyebilir ve geliştikçe hızlı bir şekilde tedavi edebilir.

Genel bakış

Tırnak yuvaları ve ayak tırnakları, altındaki tırnak yatağının yumuşak dokusu ile ötesi çevre arasında güçlü bir bariyer görevi görür.

Çoğu kişi tırnaklarını günlük olarak, bir kaşıntı çizmek için veya kavanoz veya şişelerdeki kapakları çıkarmak gibi manuel görevler için kullanır.

Bir kişi yaşlandıkça tırnaklarının dağılmaya başlayabilir veya kalın çivilerin oluşmasına neden olan bir durum gelişebilir.

Kalın çivilerin pek çok potansiyel nedeni olmasına rağmen, ayak tırnaklarında mantar enfeksiyonu en sık görülen nedenidir.

Sedef hastalığı veya şeker hastalığı gibi diğer hastalıklar da kalın tırnakların oluşmasına neden olabilir.

Kalın çivilerin kesin nedeni, kişinin durumu düzeltmek zorunda olduğu tedaviye karar vermeye yardımcı olur.

Belirtiler ve görünüm

Kalın ayak tırnakları, erken aşamalarında fark edilmeyebilir. Ancak çiviler daha belirgin bir şekilde daha kalınlaştığında, bir kişi aşağıdakileri de içeren çeşitli belirtileri fark edebilir:

 • kırılgan, kolay kırılan çiviler
 • çivi kokusu
 • tırnak yatağından tırnaklar kolayca kaldırılır
 • kesmek veya düzeltmek zordur
 • çivinin bölünmesi veya çatlaması kolayca oluşur
 • Çivilerin altında kir veya diğer pislikler var
 • ağrı veya rahatsızlık hissedilebilir

Ayrıca, ayak tırnakları zamanla kademeli olarak kalınlaştıkça, yüzeye bir miktar kireç koyarak kıvırcık görünebilirler.

Genellikle, çiviler sarı, yeşil veya kahverengi ton alacaktır.

Sebepler ve risk faktörleri

Çivilerin kalınlaşmasına neden olan çeşitli nedenler vardır. Nedenlerin çoğu ya enfeksiyonlara ya da tırnak kalınlaşmasına bağlı diğer tıbbi durumlarla ilgilidir.

Mantar ve maya enfeksiyonları

Öncelikle mantar enfeksiyonları kişinin ayak tırnaklarını etkiler.

Onikomikoz adı verilen mantar enfeksiyonu, kalın çivilerin en yaygın nedenlerinden biridir.

Mantar enfeksiyonları sıklıkla ayak tırnaklarında büyür, çünkü ılık, nemli ortamlarda gelişirler. Yaygın olarak yayılırlar ve hızlı bir şekilde gelişebilir, yukarıda açıklanan birçok belirtiye neden olurlar.

Fungal enfeksiyonlardan kaçınmak için, insanlar halka açık yerlerde, özellikle soyunma odaları ve duşlarda çıplak ayakla dolaşmayı ve ayakkabıları kuru tutarak kaçınmalıdır.

Bazı insanlar mantar enfeksiyonlarına diğerlerinden daha yatkındır. Ayak tırnaklarında mantar enfeksiyonlarının önde gelen nedenlerinden bazıları şunları içerir:

 • ayak tırnak yatağına yayılmış sporcu ayağı
 • ıslak alanlara sürekli maruz kalma
 • sigara içmek
 • daraltılmış ayakkabı
 • Zayıflamış bağışıklık sistemi
 • sedef hastalığı, dolaşım sorunları ve tip 1 ve 2 diyabet gibi tıbbi durumlar
 • tırnak hasarına veya yanına hasar

Hasar

Ayak tırnakları, ani veya tekrarlanan travma veya yaralanmanın bir sonucu olarak kalınlaşabilir. Çoğunlukla, bu, futbolcular, koşucular ve dansçılar gibi spor ya da egzersize katılan insanlara değil, aynı zamanda kötü ayakkabılara sahip insanlara da olur.

Genellikle, yaralanma nedeniyle kalın çiviler mantar enfeksiyonları için yanlış yönlendirilir.

Sarı tırnak sendromu

Kalın çivilerin bu daha az nedeni hem tırnakları hem de ayak tırnaklarını etkiler. Bu durum çivilerin sarıya dönmesine ve kıvrılmış ve kalınlaşmasına neden olur.

Sarı tırnak sendromlu bir kişi sıklıkla solunum problemleri yaşar ve akciğerler ve bacaklarda sıvı birikimi nedeniyle kol ve bacaklarda şişme görür.

Doktorlar sarı tırnak sendromunun kesin sebebini bilmese de, bazıları güçlü bir genetik bağlantı olduğuna inanıyorlar.

Sedef hastalığı

Psoriyaz genellikle deride kırmızı, pul pul bulunan yamalara neden olan otoimmün bir rahatsızlıktır. Tırnak sedefleri sıklıkla deri rahatsızlığına eşlik eder, hem tırnak yastıklarını hem de ayak tırnaklarını etkiler.

Sedef hastalığı, kalınlaşmış çivilerin doğrudan nedeni olduğunda, bir kişinin çiviler üzerinde sırtlar gelişmesi muhtemeldir; çiviler gevşetip tırnak yatağından ayrılabilir.

Paronychia

Paronychia çivinin kızarıklığına ve şişmesine neden olan bir cilt durumudur. Zamanla ve çoklu enfeksiyonlarla, tırnak parmakları ve ayak parmakları kalınlaşabilir. Bir kişi tırnağın katmanlarının soyulmaya başladığını görebilir.

İnsanlar sıklıkla parmaklarını emmek, bulaşık makinesinde yıkamak ve tırnak tırnaklarını veya tırnak makatlarını çok fazla kırmaktan daha fazla parniyiksi geliştirirler.

Birkaç meslek de paronişi nedeniyle kalın tırnağın gelişiminde daha fazla risk oluşturmaktadır. Bu işler şunları içerir:

 • bulaşık
 • barmenler
 • çamaşırhane işçileri
 • temizleyiciler
 • Aşçılar
 • hemşireler
 • balık tutan insanlar

Yaşlanma

Genellikle, bir kişi yaşlandıkça parmaklarındaki tırnak kalınlaşmaya başlar. Durum ayak tırnakları üzerinde en yaygın olmakla birlikte, tırnakların da kalınlaşması mümkündür.

İnsanlar büyüdükçe tırnak kalınlaştıkları düşünülür, çünkü vücut kendisini daha genç yaşta yenilemek mümkün değildir.

Kalın çiviler ve yaşlanmanın sonucu olarak çivide oluşan sırtlar tedavi edilemez. Bununla birlikte, görünümlerini yumuşatmak için hafifçe parlatılabilirler.

Ayak Kokusu Kremi GÜNCEL BLOG YAZILARI