Ayak Kokusu Kremi Foot Care Sipariş, Bilgi ve Satış Ürün Görseli

Ayak Kokusu Kremi Foot Care Sipariş, Bilgi ve Satış

Ayak üstünde ağrı, özellikle orada belirgin bir yaralanma meydana gelmezse, olağandışı bir yer gibi görünebilir. Bununla birlikte, bu alan bir kemik kırığının veya çürüğünün ötesinde çeşitli koşullar ve yaralanmalardan etkilenebilir .

Çoğu ayak ağrısı, en azından iyileşmek için dinlenme ve ekstra bakım gerektirir. Ağrı temel sağlık durumundan kaynaklanıyorsa, ek tıbbi bakım gerekebilir.

Acı ve semptomları ve problemden önce gelenleri not etmek, sebebin belirlenmesine yardımcı olabilir. Bu, doğru tedavi verilebilmesini sağlar.

Ayağın üst kısmındaki yaralanmalar

Burkulma veya kemik kırılması gibi bir yaralanma, üst kısım da dahil olmak üzere ayağın herhangi bir yerinde oluşabilir.

Ayağın üst kısmındaki problemler, bölgedeki bir şeylerin düşmesine bağlı olabilir. Bununla birlikte, diğer daha az belirgin nedenler olabilir.

Lisfrank veya midfoot hasarı

Ayağın ortası Lisfrank alanı veya midfoot olarak bilinir. Bu alan, ayağın kemerinin oluşturulmasına yardımcı olan bir grup küçük kemikten oluşur.

Midfoot kemiklerinden biri kırılırsa veya tendon iltihaplanırsa veya yırtılırsa, ayağın üstünde ağrıya, şişliğe, morarma ve kızarıklığa neden olabilir.

Orta ayak yaralanmaları, ayağa çıkan ağır bir nesne gibi kazalardan kaynaklanabilir.

Bununla birlikte, tüm midfoot yaralanmalarının bir şey düşürmesi ya da ayak basması söz konusu değildir. Sıklıkla ayak aşağıya doğru büküldüğünde, tendonları çekerken veya çekerken veya kemiklerin kırılmasında sıklıkla görülürler. Foot Care Krem Yorumları

Uzun süreli çalışma veya yüksek etki aktivitesi gibi aşırı kullanım nedeniyle bu alanda bir saç çizgisi veya stres kırığı da olabilir.

Midfoot yaralanmaları, kaç tendon ya da kemiğin hasar gördüğü ile bağlantılı olarak hafif-şiddetli olabilir. Hafif tendon yaralanmaları tendon iyileşene kadar sadece RICE (dinlenme, buz, kompresyon ve elevasyon) gerektirebilir.

Ağır yaralanmalar ve kemik kırıkları, dökme, fizik tedavi veya ameliyat gerektirebilir.

Beşinci metatarsal kırığı

Ayağın dış kısmındaki ağrı genellikle beşinci metatarsal ile ilişkilidir. Bu küçük parmağı ayağın ortasına bağlayan uzun bir kemik.

Beşinci metatarsada çeşitli kırık tipleri oluşabilir:

Avulsiyon kırığı : Bu, bir tendon veya ligament, beşinci metatarsın küçük bir parçasını yerinden çıkardığında ortaya çıkar. Bir avülsiyon kırığı sıklıkla bir “ayak bileği rulosu” zedelenmesi ile ortaya çıkar ve bir ayak bileği burkulması ile birlikte olabilir.

Jones kırığı : Bu tür bir kırılma genellikle beşinci metatarsın üstüne, ayağın dış ve orta bölgesine yakın olarak ortaya çıkar. Ayakta tekrarlanan stres ve gerilmenin neden olduğu küçük bir saç çizgisi kırığı olabilir veya bir yaralanma veya düşme nedeniyle daha ciddi bir kırılma olabilir.

Midshaft kırığı : Bu tip bir kırılma genellikle ayağın bir kazası veya bükülmesinden kaynaklanır. Beşinci metatarsalın ortasına yakın oluşur.

Beşinci metatarsal molalar genellikle tıbbi bakım gerektirir. Yaralanmadan hemen sonra ayağınızı ve RICE’yi kullanmanız önerilir. Dökme, çizme veya koltuk değnekleri gibi ek bakım da gerekebilir.

Cerrahi şu durumlarda tavsiye edilebilir:

 • kemik yerinden edildi
 • Beşinci metatarsalda ya da ayağın diğer alanlarında çok sayıda kırılma vardır.
 • kırık beklenildiği gibi iyileşmez

Ekstansör tendinit

Tendinit ayak ve bacakların birçok farklı bölgesinde ortaya çıkabilir. Ayağın üst kısmında bulunan ekstansör tendonları ayağın yukarı doğru esnetilmesi veya çekilmesi için gereklidir.

Aşırı kullanmamaları veya uygun desteğe gerek duymadan ayakkabı giymeleri nedeniyle iltihaplı hale gelirlerse, yırtılmış veya iltihaplı olabilirler. Bu, ayağın üstünde belirgin ağrıya neden olabilen ekstansör tendinit olarak bilinir.

Ekstensor tendinit ağrısı genellikle aktivite ile daha da kötüleşir ve aynı zamanda ayağın üst kısmının şişmesi ile de ortaya çıkabilir. Çok fazla egzersiz yaptıktan ya da çok fazla egzersiz yaptıktan sonra çok yakında olabilir. Foot Care Ayak Kokusu Giderici Krem Yorumları

Durum oldukça acı verici olabilir, ancak genellikle aşağıdakilerle tedavi edilebilir:

 • splint ile veya olmadan dinlenme
 • ibuprofen gibi non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID’ler)
 • steroid enjeksiyonları
 • fizik tedavi ya da egzersizler

Tendon daha iyi hissettiğinde, tendonun tekrar iltihaplanması veya yaralanmasını önlemek için yavaşça aktiviteyi tekrar kolaylaştırmak en iyisidir.

Ganglion kisti

Bir ganglion kisti , cildin yüzeyinin altında, sıvıyla dolu bir yumru ya da kese gibi görünen bir kisttir.

Genellikle ayağın üstünde oluşur ve bölgeye zarar verdikten sonra meydana gelebilir. Bununla birlikte, bu kistlerin nedeni her zaman bilinmemektedir.

Bir gangliyon kisti, ayağa bir kas veya ekleme karşı baskı yapıyorsa ağrıya neden olabilir. Bir sinire yakın konumdaysa, karıncalanma veya yanmaya da neden olabilir. Kist büyükse, ayakkabılara sürtünme sırasında rahatsızlık veya ağrıya neden olabilir.

Bir gangliyon kisti tedavisi, ne kadar acı verdiğine bağlıdır:

 • Ağrıya neden olmayan küçük kistler “bekle ve gör” yaklaşımını izleyebilirler.
 • Kistlerin sürtünmesini ve tahrişini önlemek için pedler veya özel ayakkabılar kullanılabilir.
 • Bir kist aspire edilebilir, burada sıvı bir iğne ile çıkarılır. Ancak bazen kist bu tedaviden sonra geri gelir.
 • Şiddetli, ağrılı kistler ameliyatla çıkarılabilir.

Ayak üstünde sağlık koşulları ve ağrı

Tüm ayak ağrısının bir yaralanma veya aşırı kullanım ile ilgili değildir. Bazı sağlık durumları özellikle ağrıları ve eklemleri etkileyen ayak ağrısına neden olabilir. Bazı örnekler:

Artrit

Ayak bunun için ortak bir alan yapar, 30 eklem vardır artrit meydana gelmesi.

Metatarsophalangeal eklem (MCP) her ayak parmağının tabanında yer alır ve artritten etkilenmişse ayağın üstünde ağrıya neden olabilir.

Diyabet

Diyabet özellikle ayaklarda sinir hasara neden olabilir. Kontrolsüz diyabet, ayağın herhangi bir yerinde karıncalanma, uyuşukluk ve ağrıya neden olabilir. Foot Care Ayak Kokusu Giderici Krem Kullanıcı Yorumları

Gut

Gut , eklemlerde ağrılı bir ürik asit birikimine neden olan bir bozukluktur. Gut genellikle ayak başparmağını etkilese de, ayağın üst kısmını ve vücudun diğer bölgelerini etkileyebilir.

Etkilenen bölgedeki kızarıklık, şişlik veya hassasiyet gibi hızlı bir şekilde ortaya çıkan yoğun ağrıya neden olur.

Teşhis ve tedavi

Ayağın üst kısmındaki ağrı, birçok farklı konunun bir işareti olabileceğinden, tanı genellikle bir kişinin tıbbi geçmişini ve de tıbbi testleri alan bir doktora başvurur.

Tanı, ayağın, X-ışınlarının, MRG’nin veya diğer görüntüleme taramalarının fiziksel muayenesini içerebilir . Diyabet, gut ve diğer hastalıkların test edilmesi de gerekebilir.

Tedavi, ağrının temel nedenine bağlı olacaktır.

Ayak Kokusu Kremi GÜNCEL BLOG YAZILARI