Ayak Kokusu Kremi Foot Care Sipariş, Bilgi ve Satış Ürün Görseli

Ayağımdaki mantar enfeksiyon kapar mı?

Mantar enfeksiyonları çoğu doğal dünyada yaygındır. İnsanlarda mantar enfeksiyonları, istilacı bir mantar vücudun bir alanını ele geçirdiğinde ve bağışıklık sisteminin üstesinden gelmek için çok fazla olduğu zaman ortaya çıkar.

Mantarlar havada, topraklarda, suda ve bitkilerde yaşayabilir. Ayrıca insan vücudunda doğal olarak yaşayan bazı mantarlar da vardır.

Birçok mikrop gibi, yararlı mantarlar ve zararlı mantarlar da vardır. Zararlı mantarlar vücuda girdiklerinde, öldürmek zor olabilirler çünkü çevrede hayatta kalabilirler ve kişiyi iyileştirmeye çalışan kişiyi tekrar enfekte edebilirler.

Kimin riski var?

Mantar enfeksiyonları insanlarda sık görülür ve hızlı ve doğru bir şekilde tedavi edilirse genellikle ciddi değildir.

Zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip olan herkes mantar enfeksiyonuna yakalanma olasılığının yanı sıra antibiyotik kullanan herkesi de daha muhtemel hale getirebilir .

Kanser tedavisi ve diyabet de bir kişinin fungal enfeksiyonlara daha yatkın olmasına neden olabilir.

Atlet ayağı

Tinea pedis veya atlet ayağı ayağı etkileyen yaygın mantar enfeksiyonudur.

Ayak mantar spor ve atletlerle sıklıkla ilişkilendirilir; çünkü mantar, çorap ve ayakkabı, spor malzemeleri ve soyunma odaları gibi sıcak, nemli ortamlarda mükemmel bir şekilde yetişir.

Gerçekte, herhangi biri sporcunun ayağından etkilenebilir. En sıcak iklimlerde ve yaz aylarında hızlı bir şekilde çoğalabilir.

Belirtiler

Atlet ayağının belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Klasik semptomlar şunları içerir:

 • etkilenen bölgede kızarıklık veya kabarcıklar
 • enfekte cilt yumuşak olabilir veya katmanlar parçalanmaya başlayabilir
 • cildi soymak veya çatlamak
 • cilt ölçeklenebilir ve soyulabilir
 • enfekte bölgede kaşıntı, ısırma veya yanma hissi

Teşhis, tedavi ve önleme

Sporcunun ayağı bütün kaşıntılı ayak değildir. Doktorlar genelde enfeksiyonu bir kişinin kireç kütüğünü sıyırarak ve herhangi bir mantarın kanıtı olarak mikroskopta inceleyerek teşhis eder.

Atlet ayağına neden olabilecek birkaç farklı mantar var. Enfeksiyon, cildi enfekte eden özel mantarlara bağlı olarak farklı davranabilir.

Atlet ayağı genellikle topikal antifungal merhemlerle tedavi edilir. Ciddi enfeksiyonlar ilave oral ilaçlar da gerektirebilir. Mantar öldürmeye yardımcı olması için ayakların da bakıma alınması ve kuru tutulması gerekecektir.

Önleme yöntemleri, ayakların bol havasının nefes almasını ve onları temiz ve kuru tutmasını içerir. Toplu duş veya soyunma odasında sandaletler giymek iyi bir fikirdir.

Jock kaşıntısı

Tinea cruris, genelde jock kaşıntısı olarak da bilinir, diğer bir fungal cilt enfeksiyonudur.

Bu mantarlar sıcak ve nemli ortamları sever ve kasık, kalçalar ve iç uyluk gibi nemli bölgelerde gelişirler. Jock kaşıntısı yaz aylarında veya dünyanın sıcak, nemli bölgelerinde daha yaygın olabilir.

Jock kaşıntısı hafif bulaşıcıdır ve çoğunlukla bulaşmış bir kişiyle veya mantar taşıyan bir nesneyle doğrudan temas yoluyla yayılır.

Belirtiler

Jock kaşıntı vücudu üzerinde genellikle dairesel bir şekle sahip olan kaşıntılı, kızarık bir döküntü olarak görünüyor. Semptomlar şunları içerir:

 • kasık, kalça veya uyluklarda kızarıklık
 • enfekte bölgede sürtünme, tahriş, kaşınma veya yanma
 • dairesel bir şekil ve yükseltilmiş kenarlı kırmızı döküntü
 • enfekte bölgede cildin çatlaması, dökülmesi veya kuru soyulması

Teşhis, tedavi ve önleme

Jock kaşıntısı çok özel bir görünüme sahiptir ve genellikle görünüşüne dayanarak tanımlanabilir. Doktorlar belirsiz ise, teşhislerini incelemek ve doğrulamak için bir cilt örneği alabilirler.

Tedavide kaşıntı tedavi genellikle topikal antifungal merhemler ve uygun hijyen içerir. Çoğu jock kaşıntısı tezgah üstü ilaçlarla iyileştirilir, ancak bazıları reçeteli ilaçlar gerektirir. Etkilenen bölgeyi temizlemek ve kuru tutmak mantarın öldürülmesine yardımcı olabilir.

Jock kaşıntısı, gevşek şekilde tutturulmuş doğal elyaflar giyerek ve enfeksiyonu olan diğer kişilerle temastan kaçınarak önlenebilir. Havlu ve spor ekipmanları gibi ortak öğelerden kaçınmak da yardımcı olabilir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

 • İsim
 • Eposta
 • Yorum

YORUMLAR (0 )