Ayak Kokusu Kremi Foot Care Sipariş, Bilgi ve Satış Ürün Görseli

Sağlıklı Ayaklar

Düzgün oturan ve ayaklarınızı destekleyen ayakkabı giymek, boğaz ayaklarından kaçınmak ve birçok yaygın ayak problemini önlemek veya hafifletmek için hayati önem taşımaktadır. Düşme ve kayma riskinizi en aza indirecek ayakkabı seçmek de önemlidir.

Ayakkabı seçerken, etkinliği, yüzeyi ve destek ihtiyacınızı göz önüne almalısınız.

Sert yüzeyler ayak ağrısına ve sorunlara neden olabilir

Sert yüzeylerde – örneğin beton gibi – çok fazla zaman harcayan insanlar topuk ve ön ayak ağrısına daha yatkındır ve daha fazla kallus ve mısır üretebilir. Sert yüzeylerde ayakta kalmanızın neden olduğu stresleri azaltmak için, yumuşak tabanlıklar ve iç parçalar ile destek ayakkabıları (tercihen dantel) takın. Kemer destekleri, basıncın topuk ve ön ayak üzerine odaklanmaması için daha geniş bir yüzey alanına ağırlık dağıtmasına yardımcı olacaktır.

Dantel ayakkabıları boğaz ağrısını hafifletebilir

Dantelli çizmeler bacağın hizalamasını korur, böylece ayağın her iki yanında bulunan kaslar ve bağlar onlara eşit miktarda basınç uygulanır. Bu, ayak ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, dantel ayakkabıları ayak bileği eklemindeki hareket aralığını kısıtlayabilir. Genel bir kural olarak, ayak bileğinin üzerinde çok yüksek gelmeyen botları giyin ve tercihen ayaklı bir dille ayak bileğinin önüne rahatça oturduğundan emin olun.

Topuklar önemli fiziksel strese neden olabilir

Yüksek topuklu ayakkabılar, ayağı doğal olmayan bir konuma yerleştirir ve hem ayak hem de duruşunuzu etkiler. Yüksek topuklu ayarda uzun süre yürümek sırt ve boynunuza gereksiz stres yükleyebilir ve sürekli postür değişikliklerine neden olabilir. Düzgün ayakkabı giymeye başladıklarında, çalışma yaşamlarının çoğunda yüksek topuklu ayakkabı giymiş kadınlar kendilerini acı içinde buluyorlardı.

Yüksek topuklu ayakkabı ayrıca ön ayak üzerinde daha fazla basınç uygulayarak kallus oluşmasına neden olabilir. Sivri ayak parmakları üzerine bunions, pençe parmakları, mısırlar ve çivilerin kalınlaşması gibi kalıcı deformiteye neden olabilecek önemli baskılar oluşturur.

Uygun spor ayakkabıları spor yapmak için hayati öneme sahiptir

Sporcular, koşu ve atlama esnasında şok absorbe etme yastığı sağlayan, yan yana aktivite için istikrar sağlayan ayakkabı gerektirir. Spor ayakkabıları ayağın topunda kolaylıkla kıvrılmalı ve yaralanmayı önlemek için ayakkabının arkası desteklenmeli ve topuklu olmalıdır.

Ayakkabı içtabanları ve tabanlıkları

Ayakkabı takozları, konfor ve desteği artırabilir ve ayak duruşunu iyileştirebilir. Eczanelerde satın alınan iç tabanlar ve spor mağazaları genelde yumuşak malzemelerden jenerik bir kemer şekline dönüştürülür. Bazı insanlar için yeterli olabilirler ancak belirli problemleri ele almazlar ve ayağınıza dökülmezler. Bazı tabanlıklar vücut ağırlığını ayağınızın ağrılı alanlarından uzaklaştıracak şekilde tamamen tasarlanmıştır.

Podiatristler, ayak duruşunuzu değiştirmek için tabanlıkları reçete eder. Ayak duruşunda bir değişiklik, ayak ağrısını hafifletmeye ve yaralanmayı önlemeye yardımcı olabilir. Ayağınızın dökümü genellikle sıva içine alınır ve tabanlıklar özellikle kişinin ayaklarına göre uyarlanmıştır. Bu cihazlar ‘türden biri’ olduklarından, genellikle sayaç üzerinden satın alınanlardan daha pahalıdırlar .

Ayakkabılarınızı değiştirin

Ayakkabılarınızı bir günden diğerine değiştirmeniz, ayağınızın duruşunu değiştirmek ve yükü daha geniş bir eklem ve kas yelpazesine yaymak için yardımcı olacaktır. Ayakkabılarınızın kurumasına ve böylece bakterilerin büyümesini azaltmasına izin verecek. Değişken spor ayakkabı köpüklerin ‘geri tepmeye’ daha fazla zamana izin vermesini sağlar (şekle dönüşür). Bu, ayakkabılarınızın ömrünü uzatmaya yardımcı olabilir.

Ayaklar bakteriler için üreme alanıdır

Her ayağın 250.000 ter bezi var ve günlük yaklaşık bir bardak (500 ml) ter üretiyor. Aşırı terleme, bakteriler ile birleşince, rahatsız edici ayak kokusu oluşturabilir. Ayak tabanlarında yetişen bakteriler aslında peynir üretiminde kullanılan bakteriler tarafından salınan gazlara benzer gazlar üretir; dolayısıyla adı ‘sevimsiz Ayaklar’.

Ayak kokusunu tedavi etmek

Bakterilerin büyümesini azaltmak ve sorunu tedavi etmek için ayak çevresindeki terli sıcak koşullar ortadan kaldırılmalıdır.

Aşağıdaki tedaviler, sorunun nedenine bağlı olarak yararlı olabilir:
Hafif antiseptik solüsyonlar veya sabunlar
Metilize edilmiş alkollü içecekler, günde bir veya iki defa (özellikle ayak parmakları arasında) uygulandığında, cildin kurumasına yardımcı olabilir (parmaklarınız arasındaki cilt kırılırsa kullanmayın).
Sentetik çoraplardan kaçının ve hava sirkülasyonunu iyi yapan ayakkabı giyin ve ayaklarınızın solunmasına izin verin (deri iyidir).
Nem çekici çoraplar yardımcı olabilir veya okula çorap ekstra bir çifte alabilir veya üzerinde değişiklik yapmak için çalışabilir.
Kuru ve havalanmasını sağlamak için ayakkabılarınızı düzenli olarak değiştirin.
Ciddi vakalarda, bakterileri öldürmek için topikal (cilde uygulanır) veya oral (ağızdan) antibiyotikler reçete edilebilir.
Bu tedaviler başarısız olursa, bir podyutatöre başvurun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )