Ayak Kokusu Kremi Foot Care Sipariş, Bilgi ve Satış Ürün Görseli

Tırnak mantarı nasıl geçer?

Teşhis

Bir doktor bir kişinin tıbbı geçmişine bakar ve çivilerini inceler. Kalın ayak tırnaklarının altta yatan bir durumdan kaynaklanması durumunda, doktor yeni semptomun giderilmesine yardımcı olmak için daha ileri tedavileri reçete edebilir.

Fungal enfeksiyonları olan kişiler için, doktor çivi altına sürünebilir veya mantar gelişimi için bir kesme işlemi yapabilir. Hızlı bir şekilde kısaltmak için mantar enfeksiyonunun erken teşhisi önemlidir.

Tedavi

Kalın çivilerin nedeni, tedavinin hangi faktörde kullanıldığını belirleyici faktör olacaktır.

Yaşlanmanın bir kişinin ayak tırnaklarının kıvrılmasına neden olduğu durumlarda, muamele muhtemelen pürüzlü yüzeyleri yumuşatmak için parlatmak kadar basit olacaktır.

Sedef hastalığı vakalarında, doktor muhtemelen ortaya çıkan kalınlaştırılmış tırnak için ilave ilaçlarla parlama tedavisinde bulunmaya çalışacaktır.

Mantar enfeksiyonları erken dönemde tedavi edilir ve çivi büyüdükçe birkaç aylık tedavi gerekebilir. Fungal enfeksiyonlar için ortak bazı tedaviler şunları içerir:

  • reçeteli kremler veya merhemler
  • oral ilaçlar
  • Tırnak yatağını alttan tedavi etmek için çiviyi çıkarmak
  • lazer terapisi

Sedef hastalığından etkilenen çiviler, çivilerin iyileşmesine yardımcı olmak için topikal steroidler veya enjeksiyonlar içeren özel tedaviler gerektirebilir.

Görünüm

Tedavi edilmediğinde, kalın tırnakların zaman içinde kötüleşmesi muhtemeldir. Bazı durumlarda, kalınlaşma nedeni yaşlanma gibi iyi huylu olabilir. Diğer vakalarda, altta yatan enfeksiyonu gidermek için tedavi uygulanır. Bu mantar enfeksiyonlarında özellikle geçerlidir.

Bir kişi tırnak kalınlaşması veya renk değişikliği fark ettiğinde tıbbi tavsiye ve tedavi almak önemlidir.

Ne zaman doktora gitmeliyim?

Altta yatan koşullar çoğunlukla kalın çivilere neden olduğundan, bir kişi tırnaklarını veya ayak tırnaklarını koyulaştıran veya renk değiştiren bir şey fark ederse doktora danışmalıdır. Diyabet veya sedef hastalığı gibi altta yatan bir duruma sahip bir kişi zaten tedaviye başlamış olabilir.

Sarı, kalınlaşmış tırnakları kendileri için bir neden bilmeden tecrübe edenler, sadece mantar enfeksiyonundan ve daha ciddi hiçbir şey olduğundan emin olmak için doktorlarıyla konuşmalıdır.

Komplikasyonlar

Kalın tırnak sıklıkla başka bir enfeksiyon veya bozukluğun semptomudur.

Kalın çivilerin daha fazla komplikasyona neden olma ihtimali düşük olsa da, tedavi edilmezse kötüleşmeye devam edecek, ağrıya neden olacak ve ayakkabı giymekten rahatsızlık verebileceklerdir.

Bununla birlikte, kalın çivilere neden olan önceden var olan koşullardan kaynaklanan komplikasyonların olması muhtemel. Örneğin, kalın çiviler, altta yatan şeker hastalığı olan bir kişi tarafından ek bir komplikasyon olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )